Ημικρανία Θεραπεία: Ασπιρίνη 1000 δισκία για ημικρανία

Η ασπιρίνη 1000 είναι ένα φαρμακευτικό προϊόν που ανήκει στην ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων που χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία επιθέσεων ημικρανίας.

• Τι είναι τα συστατικά και οι μορφές απελευθέρωσης του Aspirin 1000;

Η δραστική ουσία του φαρμάκου, όπως αναμένεται, αντιπροσωπεύεται από ακετυλοσαλικυλικό οξύ, σε ποσότητα 500 χιλιοστογραμμάρια ανά δισκίο.

Έκδοχα: ανθρακικό νάτριο, κιτρικό οξύ, ανθρακικό νάτριο μονοϋποκατεστημένο, καθώς και κιτρικό νάτριο. Αυτό το εργαλείο είναι διαθέσιμο σε στιγμιαία αναβράζοντα δισκία, είναι λευκά με λοξότμητες άκρες, στη μία πλευρά του οποίου εφαρμόζεται ένα λογότυπο BAYER σε σχήμα σταυρού.

Σε μία συσκευασία υπάρχουν δύο κομμάτια. Το φάρμακο περιλαμβάνεται στην ομάδα φαρμάκων, η απελευθέρωση των οποίων πραγματοποιείται χωρίς ιατρική συνταγή.

• Τι είναι η δράση του Aspirin 1000;

Το φάρμακο έχει μέτριο αναλγητικό, αντιπυρετικό, καθώς και ασθενές αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα. Βασίζονται στην ικανότητα της δραστικής ουσίας του φαρμάκου να καταστέλλει ένα συγκεκριμένο ένζυμο - κυκλοοξυγονάση, και ως εκ τούτου, αναστέλλει τις αντιδράσεις παραγωγής προσταγλανδίνης.

Οι προσταγλανδίνες, οι οποίες καλούνται μερικές φορές φλεγμονώδεις μεσολαβητές, είναι ουσίες που καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό την παρουσία κλινικών εκδηλώσεων φλεγμονωδών αντιδράσεων, όπως πόνο, ερυθρότητα, οίδημα κ.ο.κ.

Με την παρουσία ημικρανίας, όπως λένε οι ειδικοί, υπάρχει πάντοτε κάποια ασηπτική αγγειακή φλεγμονή, η νευρογενής αιτιολογία, η οποία προκαλεί μια ήττα της σκληρής μήτρας και ως εκ τούτου οι χαρακτηριστικές επιθέσεις κεφαλαλγίας που διαδίδονται μόνο στο μισό του κεφαλιού.

Η χρήση της Ασπιρίνης 1000 βοηθά στην παρεμπόδιση ή τη μείωση της φλεγμονής στα αγγεία του εγκεφάλου. Επιπλέον, καταστέλλεται η εξάπλωση της διέγερσης στον κορμό του νεύρου του τριδύμου, η οποία με τη σειρά του μειώνει περαιτέρω την ένταση του πόνου.

Επιπλέον, υπάρχουν ενδείξεις ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να καταστείλει την παραγωγή οξειδίου του αζώτου στην εσωτερική επένδυση των αιμοφόρων αγγείων και αυτό εμποδίζει μια ημικρανιακή επίθεση.

Η απορρόφηση από τον γαστρεντερικό σωλήνα διαρκεί περίπου 20 έως 30 λεπτά. Μετά το πέρασμα από το ήπαρ, καθώς και στον εντερικό βλεννογόνο, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μεταβολίζεται στη δραστική ουσία σαλικυλικό οξύ. Ο χρόνος ημίσειας ζωής είναι περίπου 2 έως 3 ώρες. Η απέκκριση γίνεται με ούρα και χολή.

• Ποιες είναι οι 1000 ενδείξεις για την Ασπιρίνη;

Η ασπιρίνη 1000 συνταγογραφείται για τον αποκλειστικό σκοπό της συμπτωματικής θεραπείας της ημικρανίας. Άλλες ενδείξεις δεν υπάρχουν. Εφιστώ την προσοχή σας στο γεγονός ότι η ελεύθερη πώληση αυτού του φαρμάκου δεν αποτελεί καθόλου ένα μήνυμα για αυτοθεραπεία. Περιγράψτε, καθώς και να ακυρώσετε οποιοδήποτε φάρμακο θα πρέπει να είναι ένας εμπειρογνώμονας με τα απαραίτητα προσόντα. Είναι καλά κατανοητό.

• Ποιες είναι οι αντενδείξεις της Ασπιρίνης 1000;

Παρακάτω είναι ένας κατάλογος απόλυτες αντενδείξεις για το διορισμό του Aspirin 1000:

• Βλάβη του βλεννογόνου της βλεννογόνου μεμβράνης του γαστρεντερικού σωλήνα.
• Αιμορραγική διάθεση.
• Η ταυτόχρονη χρήση μεθοτρεξάτης.
• Βρογχικό άσθμα, που προκαλείται από τη χρήση σαλικυλιών.
• Σοβαρές ασθένειες των οργάνων του αποβολικού συστήματος.
• Ηπατική ανεπάρκεια.
• Εγκυμοσύνη, ειδικά στο τρίτο και δεύτερο τρίμηνο.
• γαλουχία.
• Η ηλικία των ασθενών κάτω των 15 ετών,
• Ατομική δυσανεξία.

Σχετικές αντενδείξεις: ταυτόχρονη χρήση αντιπηκτικών, αλλεργικές αντιδράσεις σε άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, αλλεργική ρινίτιδα.

• Ποια είναι η χρήση και η δοσολογία του Aspirin 1000;

Η ασπιρίνη 1000 θα πρέπει να διαλύεται σε ένα ποτήρι κοινό νερό. Διορίζεται σε ένα γραμμάριο, το οποίο αντιστοιχεί σε δύο στιγμιαία δισκία. Εάν υπάρχουν αποδείξεις, η επανεισδοχή μπορεί να γίνει όχι νωρίτερα από 4 έως 8 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 6 δισκία.

Εάν η θεραπεία είναι αναποτελεσματική για 3 ημέρες, είναι απαραίτητο να σταματήσετε αμέσως τη θεραπεία και να ζητήσετε ιατρική βοήθεια, ο γιατρός πρέπει να επιλέξει εναλλακτικές μεθόδους.

• Τι συμβαίνει εάν η υπερδοσολογία του Aspirin 1000;

Σε περίπτωση υπερδοσολογίας του φαρμάκου Aspirin 1000, μπορεί να εμφανιστούν τα ακόλουθα συμπτώματα: κεφαλαλγία, μειωμένη οξύτητα της ακοής, σοβαρή ζάλη, λήθαργος. Σε σοβαρές περιπτώσεις, υπάρχουν εκδηλώσεις αναπνευστικής ανεπάρκειας, σύγχυση, κώμα. Στην παιδική ηλικία, η υπερβολική δόση φαρμάκων μπορεί να είναι θανατηφόρα.

Η θεραπεία έχει ως εξής: γαστρική πλύση, εντεροσώματα. Σε σοβαρές περιπτώσεις, νοσηλεία και αιμοκάθαρση.

• Ποιες είναι οι 1000 παρενέργειες της ασπιρίνης;

Όσοι λαμβάνουν Aspirin 1000, οι οδηγίες χρήσης προειδοποιούν για τέτοιες ανεπιθύμητες ενέργειες ενώ:

Από την πλευρά του πεπτικού συστήματος: πόνος στο επιγαστρικό, καούρα, έμετος, ναυτία, ανάπτυξη πεπτικού έλκους, διάτρηση.

Άλλες παρενέργειες: αλλαγές στην αιματογραφία, βλάβη των ούλων, αλλεργικές αντιδράσεις, εμβοές, κεφαλαλγία και κάποιες άλλες.

• Ποιες είναι οι αναλογίες ασπιρίνης 1000;

Η ασπιρίνη 1000 για ημικρανία μπορεί να αντικατασταθεί με παρόμοια φάρμακα όπως τα ακόλουθα φάρμακα: HS, Uppsarin UPSA, Thrombopol, Trombo ASS, Taspir, Mikristin, Kolpharit, CardiASK, Bufferin, Ακετυλοσαλικυλικό οξύ,

Μιλήσαμε για το πώς να εξαλείψουμε την ημικρανία, τη θεραπεία, τα δισκία Aspirin 1000 που περιγράφονται. Η θεραπεία της ημικρανίας θα πρέπει να είναι πλήρης και να αποτελείται από τη λήψη φαρμάκων φαρμάκων και τα χαρακτηριστικά της εργασίας και της ανάπαυσης. Βεβαιωθείτε ότι παρακολουθήσατε προληπτικές εξετάσεις και με τις ελάχιστες αλλαγές στην κατάσταση υγείας, πρέπει να επικοινωνήσετε αμέσως με το γιατρό σας.

Πώς να πίνετε ασπιρίνη για ημικρανία;

Οι περισσότεροι καταναλωτές λαμβάνουν Ασπιρίνη για τις πρώτες κρίσεις κεφαλαλγίας, αλλά ορισμένοι πιστεύουν ότι είναι αναποτελεσματικός για την ημικρανία. Βοηθά η ασπιρίνη με ημικρανία; Κάθε άτομο έχει την δική του απάντηση σε αυτό το ερώτημα, αλλά οι επιστήμονες αποφάσισαν να δοκιμάσουν τη δυνατότητα της ασπιρίνης να προσφέρει ανακούφιση για επιθέσεις ημικρανίας.

Δισκία ασπιρίνης: βοήθεια με πονοκεφάλους

Οι ημικρανίες είναι ευαίσθητες στο 25 τοις εκατό των γυναικών και 14 τοις εκατό των ανδρών άνω των 28 ετών. Οι συνήθεις αιτίες της νόσου περιλαμβάνουν:

  • Χρόνια κόπωση.
  • Γενετική προδιάθεση.
  • Κακές συνήθειες.

Το πιο σημαντικό σύμπτωμα της νόσου είναι ο οξύς πόνος στο κεφάλι, ο οποίος μπορεί να διαρκέσει από μερικές ώρες έως τρεις ημέρες. Η πάθηση εμφανίζεται αρκετές φορές το μήνα. Κατά κανόνα, ο πόνος κυριαρχεί σε ένα συγκεκριμένο τμήμα του κεφαλιού, προκαλώντας ναυτία και εμετική ώθηση.

Ανάλυση Cochrane των μελετών, στις οποίες συμμετείχαν περισσότεροι από 4 χιλιάδες συμμετέχοντες, απέδειξε ότι μια δόση 1000 ασπιρίνης για ημικρανία ανακουφίζει τον πόνο εντός δύο ωρών από τη λήψη του φαρμάκου.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, το οποίο είναι μέρος, έχει τα ακόλουθα αποτελέσματα στο σώμα:

  • Ελαχιστοποιεί τη ναυτία και το γκρίνια.
  • Καταργεί τις επιθέσεις της φωτοφοβίας και της ακουστικής.
  • Βελτιώνει τη γενική ευημερία του ασθενούς.

Επίσης, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, τα 900-1100 mg Ασπιρίνης βοήθησαν το 36% των ασθενών να απαλλαγούν από έντονο πόνο και το 64% από τους ασθενείς.

Έγχυση ασπιρίνης για σοβαρή ημικρανία

Το 2010, σε γνωστό αμερικανικό νευρολογικό περιοδικό, περιγράφονται τα αποτελέσματα μελετών, τα οποία επιβεβαίωσαν την ασφάλεια και την υψηλή αποτελεσματικότητα της θεραπείας της ημικρανίας με την Ασπιρίνη. Η ενδοφλέβια χορήγηση του φαρμάκου χρησιμοποιήθηκε για τη θεραπεία 155 ασθενών, των οποίων η ηλικία κυμαινόταν μεταξύ 17-69 ετών. Όλοι τους παραπονέθηκαν για παρατεταμένους σοβαρούς πονοκεφάλους που κράτησαν αρκετές ημέρες και εκδηλώνονταν έως και 2-3 φορές το μήνα.

Έχοντας λάβει μια διάγνωση ημικρανίας, άρχισαν να λαμβάνουν 1 γραμμάριο ασπιρίνης 3-5 φορές την ημέρα. Ορισμένες από αυτές είχαν ήπιες παρενέργειες με τη μορφή αδυναμίας και υπνηλίας. Κατά τη διάρκεια της χρήσης του φαρμάκου, οι ασθενείς περιέγραψαν τον πόνο τους σε ψηφιακή κλίμακα:

Ήδη από τη δεύτερη ημέρα λήψης Ασπιρίνης, περισσότερο από το 23% των ασθενών ανέφεραν μείωση των πόνων κατά τρία σημεία. Πάνω από το 35% των ασθενών ανέφεραν μέση αποτελεσματικότητα της Ασπιρίνης.

Το 5% των ασθενών είχαν τις ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες:

  • Διαταραχή του γαστρεντερικού σωλήνα.
  • Αιμορραγία.
  • Συχνές έμετο.
  • Έλλειψη όρεξης.
  • Εξάνθημα και ερυθρότητα του δέρματος.
  • Νεφρική νόσος.

Πρέπει να αποφασίσετε μόνοι σας εάν παίρνετε ασπιρίνη για ημικρανίες ή όχι. Εάν η ημικρανία δεν είναι ισχυρή, τότε η Ασπιρίνη θα πρέπει να την σταματήσει αμέσως. Με πιο σοβαρές αισθήσεις τα μέσα μπορεί να μην βοηθήσουν. Μερικοί καταναλωτές χρησιμοποιούν Paracetamol, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερο να μην αυτο-φαρμακοποιούν και να επισκέπτονται ειδικευμένο ειδικό. Η ημικρανία είναι το πρώτο σημάδι ενός εγκεφαλικού επεισοδίου, οπότε πρέπει να αντιμετωπίζεται στις πρώτες εκδηλώσεις.

Πηγές:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/aspirin__1962
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=712d0942-5c3e-4391-96b3-08f47af0de08t=

Βρήκατε ένα σφάλμα; Επιλέξτε το και πατήστε Ctrl + Enter

ASPIRIN 1000

◊ Αναβράζοντα λευκά δισκία, στρογγυλά, επίπεδα, κομμένα στην άκρη, με χαρακτική με τη μορφή εμπορικού σήματος (σταυρός "Bayer") στη μια πλευρά.

Έκδοχα: άνυδρο κιτρικό νάτριο, μονοϋποκατεστημένο ανθρακικό νάτριο, άνυδρο κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο.

2 κομμάτια - λωρίδες χαρτιού (6) - πακέτα από χαρτόνι.
2 κομμάτια - ταινίες σε φύλλα χαρτιού (12) - χαρτόνια συσκευασίας.

Μετά από χορήγηση από το στόμα, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ απορροφάται ταχέως και πλήρως από το γαστρεντερικό σωλήνα. Κατά τη διάρκεια της περιόδου απορρόφησης και αμέσως μετά, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μετατρέπεται στον κύριο ενεργό μεταβολίτη - σαλικυλικό οξύ. Η ΑΣΑ φθάνει τη μέγιστη συγκέντρωση στο πλάσμα σε 10-20 λεπτά και το σαλικυλικό οξύ σε 0,3-2 ώρες.

Η δέσμευση με πρωτεΐνες πλάσματος ακετυλοσαλικυλικού οξέος και σαλικυλικού οξέος είναι περίπου 80%. Η κατανομή στους ιστούς είναι γρήγορη.

Το σαλικυλικό οξύ μεταβολίζεται στο ήπαρ με το σχηματισμό μεταβολιτών - σαλικυλουρικού, γλυκουρονιδίου σαλικυλβοφαινόλης, σαλικυλακυλογλυκουρονιδίου, γεντιανικού και γεντισορικού οξέος. Αποβάλλεται στο μητρικό γάλα, διεισδύει στο φράγμα του πλακούντα.

Η εξάλειψη του σαλικυλικού οξέος εξαρτάται από τη δόση. Τ1/2 κυμαίνεται από 2-3 ώρες όταν λαμβάνετε το φάρμακο σε χαμηλές δόσεις σε περίπου 15 ώρες όταν λαμβάνετε σε υψηλές δόσεις. Το σαλικυλικό οξύ και οι μεταβολίτες του εκκρίνονται κυρίως από τους νεφρούς.

- ελκώδης αλλοίωση της πεπτικής οδού.

- βρογχικό άσθμα που επάγεται από τη λήψη σαλικυλικού οξέος και τα ΜΣΑΦ ·

- συνδυασμένη χρήση με μεθοτρεξάτη σε δόση 15 mg την εβδομάδα,

- σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.

- σοβαρή ηπατική ανεπάρκεια.

- σοβαρή καρδιακή ανεπάρκεια στο στάδιο της έλλειψης αντιρρόπησης,

- Ι και ΙΙΙ τρίμηνα της εγκυμοσύνης.

- παιδιά και έφηβοι ηλικίας κάτω των 15 ετών με ιογενείς οξείες αναπνευστικές λοιμώξεις, λόγω του κινδύνου συνδρόμου Reye (εγκεφαλοπάθεια και οξεία λιπαρή εκφύλιση του ήπατος με ανάπτυξη οξείας ηπατικής ανεπάρκειας) ·

- υπερευαισθησία στο φάρμακο,

- υπερευαισθησία σε άλλα σαλικυλικά άλατα.

Το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς που λαμβάνουν ταυτόχρονα αντιπηκτική θεραπεία. Κατά τον καθορισμό ενός ιστορικού της ελκώδους γαστρεντερικής βλάβης, περιλαμβανομένης της χρόνιας ή υποτροπιάζουσας έλκος, γαστρεντερική αιμορραγία, αλλεργικές αντιδράσεις στα ΜΣΑΦ και άλλων φαρμάκων στη βρογχικό άσθμα, αλλεργική ρινίτιδα, ρινική πολυποδίαση, χρόνια αναπνευστικά νοσήματα? σε ασθενείς με διαταραχή της νεφρικής λειτουργίας και ήπαρ, με ουρική αρθρίτιδα, υπερουρικαιμία, στο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Το φάρμακο λαμβάνεται από το στόμα μετά από γεύμα, πριν ληφθεί το διάλυμα σε ένα ποτήρι νερό.

Εκχωρήστε μία φορά σε δόση 1 g (αντιστοιχούν σε 2 αναβράζουσες καρτέλες.). Εάν είναι απαραίτητο, η λήψη μπορεί να επαναληφθεί μετά από 4-8 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 3 g (6 καρτέλες).

Οι ασθενείς δεν πρέπει να παίρνουν το φάρμακο για περισσότερο από 3 ημέρες χωρίς να συμβουλευτούν γιατρό. Εάν οι επιθέσεις ημικρανίας είναι συχνές και η συχνότητά τους αυξάνεται ή τα συμπτώματα επιμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο ασθενής πρέπει να συμβουλευτεί γιατρό, εάν είναι απαραίτητο, μπορεί να συνταγογραφηθεί εναλλακτική θεραπεία.

Από το πεπτικό σύστημα: κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετος, καούρα, γαστρεντερική αιμορραγία (συμπεριλαμβανομένης κρυφό, που οδηγεί στην ανάπτυξη της σιδηροπενικής αναιμίας), έλκους στομάχου και δωδεκαδάκτυλου (συμπεριλαμβανομένων διάτρητη), αύξηση των ηπατικών τρανσαμινασών.

Από την πλευρά του κεντρικού νευρικού συστήματος και του περιφερικού νευρικού συστήματος: ζάλη, εμβοές, απώλεια ακοής, πονοκέφαλος (συνήθως είναι ενδείξεις υπερδοσολογίας).

Από την πλευρά του αιματοποιητικού συστήματος: επιμήκυνση του χρόνου αιμορραγίας με την ανάπτυξη αιμορραγίας διάφορων εντοπισμάτων (ρινική, κόμμι, αιμορραγική πορφύρα).

Αλλεργικές αντιδράσεις: αναφυλακτικές αντιδράσεις, άσθμα, αγγειοοίδημα, κνίδωση και άλλες αλλεργικές δερματικές αντιδράσεις.

Οι ηλικιωμένοι ασθενείς και τα μικρά παιδιά, η υπερδοσολογία του ακετυλοσαλικυλικού οξέος μπορεί να είναι θανατηφόρα.

Συμπτώματα: με μέτρια υπερβολική δόση - εμβοές, αίσθηση απώλειας ακοής, κεφαλαλγία, ζάλη, λήθαργος. Σε περίπτωση σοβαρής υπερδοσολογίας - πυρετός, υπεραερισμός, κέτωση, αναπνευστική αλκάλωση, μεταβολική οξέωση, κώμα, καρδιαγγειακό σοκ, αναπνευστική ανεπάρκεια, σοβαρή υπογλυκαιμία.

Θεραπεία: σε περίπτωση μέτριας υπερδοσολογίας, τα συμπτώματα μπορούν να ελεγχθούν μειώνοντας τη δόση του φαρμάκου.

Σε υπερδοσολογία σοβαρή απαιτεί επείγουσα νοσηλεία σε ειδικευμένο ΜΕΘ - πλύση στομάχου, διορισμός του ενεργού άνθρακα, ο προσδιορισμός της οξεοβασικής ισορροπίας, αλκαλική διούρηση ούρα σε τιμές ρΗ στο εύρος 7,5-8, αναγκαστική αλκαλική διούρηση, όταν η συγκέντρωση του σαλικυλικού στο αίμα πάνω από 500 mg / l (3,6 mmol / l) σε ενήλικες και 300 mg / l (2,2 mmol / l) σε παιδιά, αντιστάθμιση απώλειας υγρών, συμπτωματική θεραπεία. Σε σοβαρές δηλητηριάσεις, είναι δυνατή η αιμοκάθαρση.

Ο συνδυασμός της ασπιρίνης 1000 με μεθοτρεξάτη σε δόση μεγαλύτερη των 15 mg την εβδομάδα αντενδείκνυται.

Η ασπιρίνη 1000 πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή στους ακόλουθους συνδυασμούς.

Ενώ η χρήση της μεθοτρεξάτης για τουλάχιστον 15 mg εβδομαδιαίως μεθοτρεξάτη αιματολογική τοξικότητα αυξάνεται επειδή οι NSAIDs γενικά μειώνουν τη νεφρική κάθαρση της μεθοτρεξάτης, και σαλικυλικά, ιδιαίτερα το εκτοπίζουν από τη σύνδεση με τις πρωτεΐνες του πλάσματος.

Με ταυτόχρονη χρήση με άλλα σαλικυλικά χάρη στην επίδραση της συνεργίας αυξάνει τον κίνδυνο σχηματισμού ελκωτικών βλαβών του γαστρεντερικού βλεννογόνου και αιμορραγίας.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει το θεραπευτικό αποτέλεσμα των ουρικωρικών φαρμάκων (βενζοβρωμόνη, προβενεσίδη) εξαιτίας της ανταγωνιστικής σωληναριακής αποβολής του ουρικού οξέος.

Με ταυτόχρονη χρήση αυξάνεται η συγκέντρωση της διγοξίνης στο πλάσμα μειώνοντας την απέκκριση του.

Μία αύξηση στο υπογλυκαιμικό αποτέλεσμα της ινσουλίνης και των υπογλυκαιμικών φαρμάκων της σουλφονυλουρίας παρατηρείται λόγω του γεγονότος ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ σε υψηλή δόση έχει υπογλυκαιμικές ιδιότητες και εκτοπίζει τη σουλφονυλουρία από τον δεσμό με τις πρωτεΐνες του πλάσματος.

Όταν εφαρμόζεται ταυτόχρονα με θρομβολυτικά / αντιαιμοπεταλιακά φάρμακα άλλων κατηγοριών (τικλοπιδίνη), ο κίνδυνος αιμορραγίας αυξάνεται.

Όταν τα διουρητικά συνδυάζονται με ακετυλοσαλικυλικό οξύ σε δόση 3 g / ημέρα ή περισσότερο, η σπειραματική διήθηση μειώνεται, λόγω της αναστολής της σύνθεσης των προσταγλανδινών στα νεφρά.

Με ταυτόχρονη χρήση με συστηματικά κορτικοστεροειδή, με εξαίρεση την υδροκορτιζόνη (χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της νόσου του Addison), η συγκέντρωση σαλικυλικών στο πλάσμα αίματος μειώνεται, επειδή τα κορτικοστεροειδή αυξάνουν την εξάλειψη των σαλικυλικών.

Με την ταυτόχρονη χρήση αναστολέων ACE και ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε δόση 3 g / ημερησίως ή περισσότερο παρατηρείται μείωση της υποτασικής επίδρασης των αναστολέων του ΜΕΑ λόγω της μείωσης της σπειραματικής διήθησης.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ παραβιάζει τη σύνδεση του βαλπροϊκού οξέος με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, γεγονός που οδηγεί σε αυξημένη τοξικότητα.

Όταν το ακετυλοσαλικυλικό οξύ συνδυάζεται με αιθανόλη, η βλαπτική επίδραση στον γαστρεντερικό βλεννογόνο ενισχύεται και ο χρόνος αιμορραγίας παρατείνεται.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να προκαλέσει την ανάπτυξη βρογχόσπασμου και να προκαλέσει επίθεση άσθματος ή άλλων αλλεργικών αντιδράσεων. Οι παράγοντες κινδύνου είναι το ιστορικό βρογχικού άσθματος, αλλεργικής ρινίτιδας, ρινικής πολυπόσεως, χρόνιων αναπνευστικών ασθενειών, καθώς και αλλεργικών αντιδράσεων σε άλλα φάρμακα (π.χ. κνησμός, κνίδωση, άλλες δερματικές αντιδράσεις). Η ικανότητα του ακετυλοσαλικυλικού οξέος να καταστέλλει τη συσσωμάτωση των αιμοπεταλίων μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη αιμορραγία κατά τη διάρκεια και μετά από χειρουργικές παρεμβάσεις (συμπεριλαμβανομένων μικρών χειρουργικών παρεμβάσεων, όπως η εκχύλιση δοντιών). Ο κίνδυνος αιμορραγίας αυξάνεται με τη χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε υψηλή δόση. Η αιμορραγική επίδραση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος επιμένει για 4-8 ημέρες μετά την απόσυρσή του.

Σε χαμηλές δόσεις, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει την απέκκριση ουρικού οξέος, που μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση ουρικής αρθρίτιδας σε ασθενείς με αρχικά χαμηλά επίπεδα έκκρισης. Η μακροχρόνια χρήση αναλγητικών μπορεί να οδηγήσει στο σχηματισμό πονοκεφάλων εξάρτησης, που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της περιόδου απόσυρσης των αναλγητικών. Η συνήθης χρήση αναλγητικών (ιδιαίτερα συνδυασμών διαφορετικών αναλγητικών) μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη σοβαρής νεφρικής βλάβης - αναλγητικής νεφροπάθειας.

Σε 1 δόση του φαρμάκου, το Aspirin 1000 περιέχει 1086 mg νατρίου, το οποίο πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όταν χρησιμοποιείται το φάρμακο σε ασθενείς με δίαιτα με περιορισμό αλατιού.

Χρήση στην Παιδιατρική

Η χρήση σε παιδιά παρασκευασμάτων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντενδείκνυται, καθώς στην περίπτωση ιικής μόλυνσης αυξάνεται ο κίνδυνος του συνδρόμου Reye (παρατεταμένος έμετος, οξεία εγκεφαλοπάθεια, αυξημένο ήπαρ).

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης των μηχανισμών μεταφοράς και ελέγχου της μηχανής

Η ασπιρίνη 1000 δεν επηρεάζει την ικανότητα οδήγησης οχημάτων και ελέγχου των κινούμενων μηχανημάτων.

Στο I και III τρίμηνα της εγκυμοσύνης, η χρήση όλων των φαρμάκων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντενδείκνυται. Στο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να χορηγηθεί σποραδικά. Μην χρησιμοποιείτε ως μακροχρόνια θεραπεία.

Εφαρμογή σε III τρίμηνο του ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε μια δόση των 500 mg / ημέρα, καθώς και άλλους αναστολείς της σύνθεσης προσταγλανδινών, μπορεί να προκαλέσει ανωμαλίες στο έμβρυο εξής: καρδιοπνευμονική (πρόωρη σύγκλειση του αρτηριακού πόρου και πνευμονική υπέρταση)? νεφρική δυσλειτουργία μέχρι την εμφάνιση νεφρικής ανεπάρκειας με ολιγοϋδραμνίους. παράταση του χρόνου αιμορραγίας στη μητέρα και το έμβρυο μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Αυτό το φαινόμενο μπορεί να παρατηρηθεί ακόμα και με τη χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε χαμηλές δόσεις.

Τα σαλικυλικά και οι μεταβολίτες τους σε μικρές ποσότητες απεκκρίνονται στο μητρικό γάλα. Κατά τη διάρκεια του θηλασμού αντενδείκνυται η χρήση φαρμάκων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ.

Αντενδείκνυται χρήση σε σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.

Να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με νεφρική δυσλειτουργία.

Αντενδείκνυται χρήση σε σοβαρή ηπατική ανεπάρκεια.

Να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με διαταραχή της ηπατικής λειτουργίας.

Αποτελεσματικότητα και δοσολογία της ασπιρίνης για κεφαλαλγία

Η ασπιρίνη βοηθά με πονοκέφαλο ή όχι; Το φάρμακο είναι ένα από τα πιο αξιόπιστα και δοκιμασμένα στο χρόνο φάρμακα για αυτό το πρόβλημα. Η δημοτικότητα του φαρμάκου βασίζεται στην προσιτή τιμή του και σε μια μεγάλη ακτίνα θεραπευτικής δράσης με ελάχιστες παρενέργειες.

Η ασπιρίνη είναι γνωστή όχι μόνο για το αναλγητικό της αποτέλεσμα, αλλά και για τα αντιπυρετικά, αντιθρομβωτικά (αντιθρομβωτικά) και αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα, γεγονός που την καθιστά πρακτικά καθολική ιατρική.

Τις περισσότερες φορές, η ασπιρίνη χρησιμοποιείται για να μειώσει τη θερμοκρασία, να ανακουφίσει τον πόνο διαφόρων προελεύσεων (κεφαλαλγία, πονόδοντο, πόνο στις αρθρώσεις), για την πρόληψη της θρόμβωσης, αλλά και ως αντιφλεγμονώδης παράγοντας για τις ρευματικές ασθένειες.

Αποτελεσματικότητα

Η ασπιρίνη θεωρείται αποτελεσματικό αναλγητικό για τη θεραπεία πρωτοπαθούς και δευτερογενούς (προκαλούμενης από φλεγμονή ή πονοκέφαλο) πονοκεφάλους, καθώς και για τη θεραπεία των συμπτωμάτων του πόνου που σχετίζονται με την ημικρανία.

Μια από τις κύριες αιτίες της πρωτοπαθούς κεφαλαλγίας είναι η υπερβολική πίεση των μυών της κεφαλής ή του προσώπου, γεγονός που οδηγεί σε κακή κυκλοφορία του αίματος και μείωση της ποσότητας οξυγόνου που παρέχεται στα εγκεφαλικά κύτταρα. Η ασπιρίνη, που έχει αντιαιμοπεταλιακό αποτέλεσμα, αραιώνει το αίμα και βελτιώνει την κυκλοφορία του, γεγονός που ανακουφίζει από τα συμπτώματα του πόνου.

Η ασπιρίνη είναι απαραίτητη για την εξάλειψη του πόνου που προκαλείται από τις φλεγμονώδεις διεργασίες κατά τη διάρκεια της ιογενούς μόλυνσης. Αυτό το φάρμακο σταματά τη σύνθεση φλεγμονωδών ουσιών, μειώνει τα συμπτώματα πυρετού και πυρετού.

Αλλά βοηθά η Ασπιρίνη με ημικρανίες; Λόγω της αντιφλεγμονώδους δράσης του, το φάρμακο εξαλείφει τις φλεγμονές και τους σπασμούς στα εγκεφαλικά αγγεία, προκαλώντας σοβαρό πονοκέφαλο κατά τη διάρκεια της ημικρανίας και επίσης αυξάνει τη ροή του αίματος, ανακουφίζει από τα σύνδρομα πόνου και μειώνει τους σπασμούς των αιμοφόρων αγγείων.

Για να ενισχυθεί το αναλγητικό αποτέλεσμα στην ημικρανία, είναι απαραίτητο να αυξηθεί η τυπική δοσολογία του φαρμάκου στα 1000 mg (2 πρότυπα δισκία των 500 mg ή 1 δισκίο Aspirin 1000) και να ληφθούν κατά τα πρώτα οδυνηρά συμπτώματα. Η ασπιρίνη βοηθά να μειώσει σημαντικά τον πόνο της ημικρανίας ή ακόμα και να την εμποδίσει τελείως αν παίρνετε το φάρμακο σε πρώιμο στάδιο μιας επίθεσης. Αλλά η συχνή χρήση μπορεί να είναι εθιστική και να μειώσει την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου.

Προσοχή! Εάν ένας πονοκέφαλος είναι σοβαρός και δεν υπάρχει ασπιρίνη στο χέρι, τότε το ακετυλοσαλικυλικό οξύ ή το αναλγην μπορεί να το αντικαταστήσει.

Σύνθεση και μορφή απελευθέρωσης

Η σύνθεση της ασπιρίνης περιλαμβάνει:

  1. δραστικό συστατικό - ακετυλοσαλικυλικό οξύ, το οποίο είναι ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες φάρμακο, το οποίο έχει αντιπυρετικό, αντιφλεγμονώδες και αναλγητικό αποτέλεσμα.
  2. βοηθητικά συστατικά που παρέχουν τις φυσικο-μηχανικές ιδιότητες του δισκίου, συμβάλλοντας στην ομαλή διείσδυση του φαρμάκου και την απελευθέρωση του δραστικού συστατικού. Τέτοια συστατικά είναι: μικροκρυσταλλική κυτταρίνη, άμυλο αραβοσίτου, τάλκη, όξινο ανθρακικό νάτριο (κέλυφος αναβράζοντος δισκίου), κιτρικό νάτριο (που περιέχεται στην Ασπιρίνη C).

Η ασπιρίνη είναι διαθέσιμη σε:

  • δισκία για στοματική χορήγηση.
  • αναβράζοντα δισκία για προ-διάλυση στο νερό.

Η μορφή της ασπιρίνης παρουσιάζεται με τη μορφή λευκών δισκίων των 350 mg αμφίκυρτης στρογγυλής μορφής (αναβράζοντα δισκία), 500 mg, 1000 mg το καθένα.

Σε συσκευασία των 1, 2, 10 κυψελών, κάθε φιαλίδιο των 10 δισκίων.

Τα ονόματα των δισκίων για χορήγηση από το στόμα: "Ασπιρίνη", "Ασπιρίνη Cardio" (χρησιμοποιείται για την πρόληψη θρόμβωσης).

Τα αναβράζοντα δισκία είναι γνωστά με τρία ονόματα: "Ασπιρίνη 1000", "Ασπιρίνη C" (με προσθήκη βιταμίνης C στη σύνθεση).

Μηχανισμός δράσης

Το αναλγητικό αποτέλεσμα της ασπιρίνης βασίζεται στην ικανότητά της να αναστέλλει τη μετάδοση επώδυνων νευρικών παρορμήσεων.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, το οποίο είναι το δραστικό συστατικό της ασπιρίνης, ικανό να μη αναστρέψιμα εμποδίζουν το έργο του ενζύμου κυκλοοξυγενάσης υπεύθυνο για την παραγωγή της προσταγλανδίνης και της θρομβοξάνης δραστικές ουσίες που δρουν επί των υποδοχέων του πόνου, καθώς επίσης προκαλεί πυρετό και φλεγμονώδεις αποκρίσεις.

Δοσολογία

Το φάρμακο προορίζεται για ενήλικες και παιδιά άνω των 15 ετών.

Όταν η κεφαλαλγία συνιστάται να παίρνετε 500-1000 mg (1-2 δισκία) κάθε φορά με διαστήματα μεταξύ δόσεων 4-8 ωρών. Η μέγιστη επιτρεπτή δόση είναι 1000 mg ημερησίως - 3000 mg. Για ηλικιωμένους (μετά από 65 χρόνια) - 2000 mg.

Το φάρμακο λαμβάνεται από το στόμα μετά από γεύμα, πλένεται με άφθονο νερό.

Πόσο γρήγορα βοηθάει

Το αναλγητικό αποτέλεσμα της ασπιρίνης συμβαίνει εντός 10-20 λεπτών μετά τη λήψη του φαρμάκου.
Τα διαλυτά δισκία δρουν μετά από 5-10 λεπτά.

Χρήσιμο βίντεο

Προτείνουμε να εξοικειωθείτε οπτικά με το βίντεο σχετικά με το θέμα:

Αντενδείξεις και παρενέργειες

Το φάρμακο δεν συνιστάται για παιδιά κάτω των 15 ετών λόγω του κινδύνου συνδρόμου Reye (οξεία ηπατική εγκεφαλοπάθεια). Επίσης, η χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος απαγορεύεται όταν:

  1. την εγκυμοσύνη και τον θηλασμό.
  2. αλλεργίες στα μεμονωμένα συστατικά του φαρμάκου,
  3. νεφρική, ηπατική και καρδιακή ανεπάρκεια.
  4. ελκωτικές νόσους της γαστρεντερικής οδού.
  5. γαστρίτιδα.
  6. αορτικό ανεύρυσμα;
  7. αιμορραγικές διαταραχές.
  8. βρογχικό άσθμα.
  9. αιμορραγική διάθεση.

Κατά τη λήψη του φαρμάκου, πρέπει να ακολουθείτε αυστηρά τις οδηγίες σχετικά με τη δοσολογία του φαρμάκου. Οι ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες μπορεί να εμφανιστούν σε περίπτωση υπέρβασης της μέγιστης δόσης ή εάν η φαρμακευτική αγωγή είναι υπερβολικά μεγάλη:

  1. ζάλη και εμβοές.
  2. καούρα?
  3. ναυτία, έμετος.
  4. κοιλιακό άλγος;
  5. αιμορραγία;
  6. αλλεργικές αντιδράσεις.
  7. γρήγορη αναπνοή.
  8. σπασμούς.
  9. πυρετός ·
  10. μειωμένη όρεξη.
  11. σύγχυση;
  12. ψευδαισθήσεις.

Όταν εμφανιστούν αυτά τα συμπτώματα, πρέπει να σταματήσετε αμέσως τη λήψη του φαρμάκου και να συμβουλευτείτε έναν γιατρό.

Συμπέρασμα

Η ασπιρίνη είναι ένα ισχυρό αναλγητικό φάρμακο που μπορεί να ανακουφίσει μέσα σε λίγα λεπτά από έντονο πονοκέφαλο, φλεγμονή, ημικρανία και ονειροπόληση. Για την αποτελεσματική εξάλειψη του πόνου και τη μείωση του κινδύνου ανεπιθύμητων ενεργειών, πρέπει να ακολουθείτε αυστηρά τις οδηγίες για τη χρήση του φαρμάκου και να μην υπερβαίνετε την επιτρεπόμενη εφάπαξ και ημερήσια δόση (1000 mg και 3000 mg, αντίστοιχα). Δεν συνιστάται η χρήση του φαρμάκου για περισσότερο από επτά ημέρες.

ASPIRIN ® 1000 (ASPIRIN ® 1000) οδηγίες χρήσης

Κάτοχος πιστοποιητικού εγγραφής:

Παραγωγή από:

Στοιχεία επικοινωνίας:

Δοσολογικό Έντυπο

Φόρμα απελευθέρωσης, συσκευασία και σύνθεση Aspirin® 1000

Τα αναβράζοντα δισκία λευκά, στρογγυλά, επίπεδα, λοξά στην άκρη, με χαρακτική με τη μορφή εμπορικού σήματος (σταυρός "Bayer") στη μια πλευρά.

Έκδοχα: άνυδρο κιτρικό νάτριο, μονοϋποκατεστημένο ανθρακικό νάτριο, άνυδρο κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο.

2 κομμάτια - λωρίδες χαρτιού (6) - πακέτα από χαρτόνι.
2 κομμάτια - ταινίες σε φύλλα χαρτιού (12) - χαρτόνια συσκευασίας.

Φαρμακολογική δράση

Φαρμακοκινητική

Μετά από χορήγηση από το στόμα, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ απορροφάται ταχέως και πλήρως από το γαστρεντερικό σωλήνα. Κατά τη διάρκεια της περιόδου απορρόφησης και αμέσως μετά, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μετατρέπεται στον κύριο ενεργό μεταβολίτη - σαλικυλικό οξύ. Η ΑΣΑ φθάνει τη μέγιστη συγκέντρωση στο πλάσμα σε 10-20 λεπτά και το σαλικυλικό οξύ σε 0,3-2 ώρες.

Η δέσμευση με πρωτεΐνες πλάσματος ακετυλοσαλικυλικού οξέος και σαλικυλικού οξέος είναι περίπου 80%. Η κατανομή στους ιστούς είναι γρήγορη.

Το σαλικυλικό οξύ μεταβολίζεται στο ήπαρ με το σχηματισμό μεταβολιτών - σαλικυλουρικού, γλυκουρονιδίου σαλικυλβοφαινόλης, σαλικυλακυλογλυκουρονιδίου, γεντιανικού και γεντισορικού οξέος. Αποβάλλεται στο μητρικό γάλα, διεισδύει στο φράγμα του πλακούντα.

Η εξάλειψη του σαλικυλικού οξέος εξαρτάται από τη δόση. Τ1/2 κυμαίνεται από 2-3 ώρες όταν λαμβάνετε το φάρμακο σε χαμηλές δόσεις σε περίπου 15 ώρες όταν λαμβάνετε σε υψηλές δόσεις. Το σαλικυλικό οξύ και οι μεταβολίτες του εκκρίνονται κυρίως από τους νεφρούς.

Ενδείξεις φαρμάκου Aspirin® 1000

Δοσολογικό σχήμα

Το φάρμακο λαμβάνεται από το στόμα μετά από γεύμα, πριν ληφθεί το διάλυμα σε ένα ποτήρι νερό.

Εκχωρήστε μία φορά σε δόση 1 g (αντιστοιχούν σε 2 αναβράζουσες καρτέλες.). Εάν είναι απαραίτητο, η λήψη μπορεί να επαναληφθεί μετά από 4-8 ώρες. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι 3 g (6 καρτέλες).

Οι ασθενείς δεν πρέπει να παίρνουν το φάρμακο για περισσότερο από 3 ημέρες χωρίς να συμβουλευτούν γιατρό. Εάν οι επιθέσεις ημικρανίας είναι συχνές και η συχνότητά τους αυξάνεται ή τα συμπτώματα επιμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα, ο ασθενής πρέπει να συμβουλευτεί γιατρό, εάν είναι απαραίτητο, μπορεί να συνταγογραφηθεί εναλλακτική θεραπεία.

Παρενέργειες

Από το πεπτικό σύστημα: κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετος, καούρα, γαστρεντερική αιμορραγία (συμπεριλαμβανομένης κρυφό, που οδηγεί στην ανάπτυξη της σιδηροπενικής αναιμίας), έλκους στομάχου και δωδεκαδάκτυλου (συμπεριλαμβανομένων διάτρητη), αύξηση των ηπατικών τρανσαμινασών.

Από την πλευρά του κεντρικού νευρικού συστήματος και του περιφερικού νευρικού συστήματος: ζάλη, εμβοές, απώλεια ακοής, πονοκέφαλος (συνήθως είναι ενδείξεις υπερδοσολογίας).

Από την πλευρά του αιματοποιητικού συστήματος: επιμήκυνση του χρόνου αιμορραγίας με την ανάπτυξη αιμορραγίας διάφορων εντοπισμάτων (ρινική, κόμμι, αιμορραγική πορφύρα).

Αλλεργικές αντιδράσεις: αναφυλακτικές αντιδράσεις, άσθμα, αγγειοοίδημα, κνίδωση και άλλες αλλεργικές δερματικές αντιδράσεις.

Αντενδείξεις

  • ελκωτική αλλοίωση της γαστρεντερικής οδού.
  • αιμορραγική διάθεση;
  • βρογχικό άσθμα που επάγεται από σαλικυλικά και NSAIDs,
  • συνδυασμένη χρήση με μεθοτρεξάτη σε δόση 15 mg την εβδομάδα.
  • σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.
  • σοβαρή ηπατική ανεπάρκεια.
  • σοβαρή καρδιακή ανεπάρκεια στο στάδιο της έλλειψης αντιρρήσεων.
  • I και III τρίμηνα της εγκυμοσύνης.
  • περίοδο γαλουχίας.
  • τα παιδιά και τους εφήβους ηλικίας κάτω των 15 ετών με ιογενείς οξείες αναπνευστικές λοιμώξεις, λόγω του κινδύνου συνδρόμου Reye (εγκεφαλοπάθεια και οξεία εκφυλισμός του ήπατος με την ανάπτυξη οξείας ηπατικής ανεπάρκειας) ·
  • υπερευαισθησία στο φάρμακο.
  • υπερευαισθησία σε άλλα σαλικυλικά.

Το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς που λαμβάνουν ταυτόχρονα αντιπηκτική θεραπεία. Κατά τον καθορισμό ενός ιστορικού της ελκώδους γαστρεντερικής βλάβης, περιλαμβανομένης της χρόνιας ή υποτροπιάζουσας έλκος, γαστρεντερική αιμορραγία, αλλεργικές αντιδράσεις στα ΜΣΑΦ και άλλων φαρμάκων στη βρογχικό άσθμα, αλλεργική ρινίτιδα, ρινική πολυποδίαση, χρόνια αναπνευστικά νοσήματα? σε ασθενείς με διαταραχή της νεφρικής λειτουργίας και ήπαρ, με ουρική αρθρίτιδα, υπερουρικαιμία, στο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Στο I και III τρίμηνα της εγκυμοσύνης, η χρήση όλων των φαρμάκων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντενδείκνυται. Στο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να χορηγηθεί σποραδικά. Μην χρησιμοποιείτε ως μακροχρόνια θεραπεία.

Εφαρμογή σε III τρίμηνο του ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε μια δόση των 500 mg / ημέρα, καθώς και άλλους αναστολείς της σύνθεσης προσταγλανδινών, μπορεί να προκαλέσει ανωμαλίες στο έμβρυο εξής: καρδιοπνευμονική (πρόωρη σύγκλειση του αρτηριακού πόρου και πνευμονική υπέρταση)? νεφρική δυσλειτουργία μέχρι την εμφάνιση νεφρικής ανεπάρκειας με ολιγοϋδραμνίους. παράταση του χρόνου αιμορραγίας στη μητέρα και το έμβρυο μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Αυτό το φαινόμενο μπορεί να παρατηρηθεί ακόμα και με τη χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε χαμηλές δόσεις.

Τα σαλικυλικά και οι μεταβολίτες τους σε μικρές ποσότητες απεκκρίνονται στο μητρικό γάλα. Κατά τη διάρκεια του θηλασμού αντενδείκνυται η χρήση φαρμάκων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ.

Αίτηση παραβιάσεων του ήπατος

Αντενδείκνυται χρήση σε σοβαρή ηπατική ανεπάρκεια.

Να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με διαταραχή της ηπατικής λειτουργίας.

Αίτηση για παραβιάσεις της νεφρικής λειτουργίας

Αντενδείκνυται χρήση σε σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.

Να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με νεφρική δυσλειτουργία.

Χρήση σε παιδιά

Χρήση σε ηλικιωμένους ασθενείς

Ειδικές οδηγίες

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να προκαλέσει την ανάπτυξη βρογχόσπασμου και να προκαλέσει επίθεση άσθματος ή άλλων αλλεργικών αντιδράσεων. Οι παράγοντες κινδύνου είναι το ιστορικό βρογχικού άσθματος, αλλεργικής ρινίτιδας, ρινικής πολυπόσεως, χρόνιων αναπνευστικών ασθενειών, καθώς και αλλεργικών αντιδράσεων σε άλλα φάρμακα (π.χ. κνησμός, κνίδωση, άλλες δερματικές αντιδράσεις). Η ικανότητα του ακετυλοσαλικυλικού οξέος να καταστέλλει τη συσσωμάτωση των αιμοπεταλίων μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη αιμορραγία κατά τη διάρκεια και μετά από χειρουργικές παρεμβάσεις (συμπεριλαμβανομένων μικρών χειρουργικών παρεμβάσεων, όπως η εκχύλιση δοντιών). Ο κίνδυνος αιμορραγίας αυξάνεται με τη χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε υψηλή δόση. Η αιμορραγική επίδραση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος επιμένει για 4-8 ημέρες μετά την απόσυρσή του.

Σε χαμηλές δόσεις, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει την απέκκριση ουρικού οξέος, που μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση ουρικής αρθρίτιδας σε ασθενείς με αρχικά χαμηλά επίπεδα έκκρισης. Η μακροχρόνια χρήση αναλγητικών μπορεί να οδηγήσει στο σχηματισμό πονοκεφάλων εξάρτησης, που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της περιόδου απόσυρσης των αναλγητικών. Η συνήθης χρήση αναλγητικών (ιδιαίτερα συνδυασμών διαφορετικών αναλγητικών) μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη σοβαρής νεφρικής βλάβης - αναλγητικής νεφροπάθειας.

1 δόση του Aspirin® 1000 περιέχει 1086 mg νατρίου, το οποίο πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τη χρήση του φαρμάκου σε ασθενείς με δίαιτα με περιορισμένο αλάτι.

Χρήση στην Παιδιατρική

Η χρήση σε παιδιά παρασκευασμάτων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντενδείκνυται, καθώς στην περίπτωση ιικής μόλυνσης αυξάνεται ο κίνδυνος του συνδρόμου Reye (παρατεταμένος έμετος, οξεία εγκεφαλοπάθεια, αυξημένο ήπαρ).

Επίδραση στην ικανότητα οδήγησης των μηχανισμών μεταφοράς και ελέγχου της μηχανής

Το Aspirin® 1000 δεν επηρεάζει την ικανότητα οδήγησης οχημάτων και ελέγχου των κινούμενων μηχανημάτων.

Υπερδοσολογία

Οι ηλικιωμένοι ασθενείς και τα μικρά παιδιά, η υπερδοσολογία του ακετυλοσαλικυλικού οξέος μπορεί να είναι θανατηφόρα.

Συμπτώματα: με μέτρια υπερβολική δόση - εμβοές, αίσθηση απώλειας ακοής, κεφαλαλγία, ζάλη, λήθαργος. Σε περίπτωση σοβαρής υπερδοσολογίας - πυρετός, υπεραερισμός, κέτωση, αναπνευστική αλκάλωση, μεταβολική οξέωση, κώμα, καρδιαγγειακό σοκ, αναπνευστική ανεπάρκεια, σοβαρή υπογλυκαιμία.

Θεραπεία: σε περίπτωση μέτριας υπερδοσολογίας, τα συμπτώματα μπορούν να ελεγχθούν μειώνοντας τη δόση του φαρμάκου.

Σε υπερδοσολογία σοβαρή απαιτεί επείγουσα νοσηλεία σε ειδικευμένο ΜΕΘ - πλύση στομάχου, διορισμός του ενεργού άνθρακα, ο προσδιορισμός της οξεοβασικής ισορροπίας, αλκαλική διούρηση ούρα σε τιμές ρΗ στο εύρος 7,5-8, αναγκαστική αλκαλική διούρηση, όταν η συγκέντρωση του σαλικυλικού στο αίμα πάνω από 500 mg / l (3,6 mmol / l) σε ενήλικες και 300 mg / l (2,2 mmol / l) σε παιδιά, αντιστάθμιση απώλειας υγρών, συμπτωματική θεραπεία. Σε σοβαρές δηλητηριάσεις, είναι δυνατή η αιμοκάθαρση.

Αλληλεπίδραση φαρμάκων

Ο συνδυασμός της ασπιρίνης 1000 με μεθοτρεξάτη σε δόση μεγαλύτερη των 15 mg την εβδομάδα αντενδείκνυται.

Το Aspirin® 1000 θα πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή στους ακόλουθους συνδυασμούς.

Ενώ η χρήση της μεθοτρεξάτης για τουλάχιστον 15 mg εβδομαδιαίως μεθοτρεξάτη αιματολογική τοξικότητα αυξάνεται επειδή οι NSAIDs γενικά μειώνουν τη νεφρική κάθαρση της μεθοτρεξάτης, και σαλικυλικά, ιδιαίτερα το εκτοπίζουν από τη σύνδεση με τις πρωτεΐνες του πλάσματος.

Με ταυτόχρονη χρήση με άλλα σαλικυλικά χάρη στην επίδραση της συνεργίας αυξάνει τον κίνδυνο σχηματισμού ελκωτικών βλαβών του γαστρεντερικού βλεννογόνου και αιμορραγίας.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει το θεραπευτικό αποτέλεσμα των ουρικωρικών φαρμάκων (βενζοβρωμόνη, προβενεσίδη) εξαιτίας της ανταγωνιστικής σωληναριακής αποβολής του ουρικού οξέος.

Με ταυτόχρονη χρήση αυξάνεται η συγκέντρωση της διγοξίνης στο πλάσμα μειώνοντας την απέκκριση του.

Μία αύξηση στο υπογλυκαιμικό αποτέλεσμα της ινσουλίνης και των υπογλυκαιμικών φαρμάκων της σουλφονυλουρίας παρατηρείται λόγω του γεγονότος ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ σε υψηλή δόση έχει υπογλυκαιμικές ιδιότητες και εκτοπίζει τη σουλφονυλουρία από τον δεσμό με τις πρωτεΐνες του πλάσματος.

Όταν εφαρμόζεται ταυτόχρονα με θρομβολυτικά / αντιαιμοπεταλιακά φάρμακα άλλων κατηγοριών (τικλοπιδίνη), ο κίνδυνος αιμορραγίας αυξάνεται.

Όταν τα διουρητικά συνδυάζονται με ακετυλοσαλικυλικό οξύ σε δόση 3 g / ημέρα ή περισσότερο, η σπειραματική διήθηση μειώνεται, λόγω της αναστολής της σύνθεσης των προσταγλανδινών στα νεφρά.

Με ταυτόχρονη χρήση με συστηματικά κορτικοστεροειδή, με εξαίρεση την υδροκορτιζόνη (χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της νόσου του Addison), η συγκέντρωση σαλικυλικών στο πλάσμα αίματος μειώνεται, επειδή τα κορτικοστεροειδή αυξάνουν την εξάλειψη των σαλικυλικών.

Με την ταυτόχρονη χρήση αναστολέων ACE και ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε δόση 3 g / ημερησίως ή περισσότερο παρατηρείται μείωση της υποτασικής επίδρασης των αναστολέων του ΜΕΑ λόγω της μείωσης της σπειραματικής διήθησης.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ παραβιάζει τη σύνδεση του βαλπροϊκού οξέος με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, γεγονός που οδηγεί σε αυξημένη τοξικότητα.

Όταν το ακετυλοσαλικυλικό οξύ συνδυάζεται με αιθανόλη, η βλαπτική επίδραση στον γαστρεντερικό βλεννογόνο ενισχύεται και ο χρόνος αιμορραγίας παρατείνεται.

Ασπιρίνη 1000 οδηγίες χρήσης, αντενδείξεις, παρενέργειες, αναθεωρήσεις

ΜΣΑΦ. Έχει αντιφλεγμονώδη, αναλγητικά και αντιπυρετικά αποτελέσματα.
Φάρμακο: Aspirin® 1000
Η δραστική ουσία του φαρμάκου: ακετυλοσαλικυλικό οξύ
Κωδικός ATX: N02BA01
KFG: ΜΣΑΦ που χρησιμοποιούνται σε επιθέσεις ημικρανίας
Αριθμός μητρώου: П №016188 / 01
Ημερομηνία εγγραφής: 08.12.06
Ιδιοκτήτης reg. Αναγνωριστικό: BAYER CONSUMER CARE AG

Φόρμα απελευθέρωσης Aspirin 1000, συσκευασία και σύνθεση του προϊόντος.

Τα αναβράζοντα δισκία είναι στρογγυλά, επίπεδα, επικαλυμμένα στην άκρη, λευκά, με χαρακτική με τη μορφή εμπορικού σήματος (Cross Bayer) από τη μία πλευρά.

1 καρτέλα.
ακετυλοσαλικυλικό οξύ
500 mg

Έκδοχα: άνυδρο κιτρικό νάτριο, μονοϋποκατεστημένο ανθρακικό νάτριο, άνυδρο κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο.

2 κομμάτια - ταινίες σε φύλλα χαρτιού (12) - χαρτόνια συσκευασίας.
2 κομμάτια - λωρίδες χαρτιού (6) - πακέτα από χαρτόνι.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΟΥΣΙΑΣ.
Όλες οι παραπάνω πληροφορίες παρουσιάζονται μόνο για εξοικείωση με το φάρμακο, η πιθανότητα χρήσης πρέπει να συμβουλευτεί το γιατρό.

Φαρμακολογική δράση ασπιρίνη 1000

ΜΣΑΦ. Έχει αντιφλεγμονώδη, αναλγητικά και αντιπυρετικά αποτελέσματα, καθώς και αναστέλλει τη συσσώρευση αιμοπεταλίων. Ο μηχανισμός δράσης συνδέεται με την αναστολή της δραστηριότητας του COX - το κύριο ένζυμο στον μεταβολισμό του αραχιδονικού οξέος, που είναι ένας πρόδρομος των προσταγλανδινών, που παίζουν σημαντικό ρόλο στην παθογένεση της φλεγμονής, του πόνου και του πυρετού. Η μείωση της περιεκτικότητας των προσταγλανδινών (κυρίως Ε1) στο κέντρο της θερμορύθμισης οδηγεί σε μείωση της θερμοκρασίας του σώματος λόγω της επέκτασης των αιμοφόρων αγγείων του δέρματος και της αύξησης της εφίδρωσης. Το αναλγητικό αποτέλεσμα οφείλεται σε κεντρικές και περιφερειακές επιδράσεις. Μειώνει τη συσσωμάτωση, την προσκόλληση των αιμοπεταλίων και τον σχηματισμό θρόμβων με καταστολή της σύνθεσης της θρομβοξάνης Α2 στα αιμοπετάλια.

Μειώνει τη θνησιμότητα και τον κίνδυνο εμφράγματος του μυοκαρδίου με ασταθή στηθάγχη. Αποτελεσματική στην πρωταρχική πρόληψη ασθενειών του καρδιαγγειακού συστήματος και στη δευτερογενή πρόληψη του εμφράγματος του μυοκαρδίου. Σε ημερήσια δόση 6 g ή περισσότερο, καταστέλλει τη σύνθεση προθρομβίνης στο ήπαρ και αυξάνει τον χρόνο προθρομβίνης. Αυξάνει τη ινωδολυτική δραστικότητα του πλάσματος και μειώνει τη συγκέντρωση των εξαρτημένων από την βιταμίνη Κ παραγόντων πήξης (II, VII, IX, X). Αυξάνει τις αιμορραγικές επιπλοκές κατά τη διάρκεια χειρουργικών παρεμβάσεων, αυξάνει τον κίνδυνο αιμορραγίας κατά τη διάρκεια της θεραπείας με αντιπηκτικά. Διεγείρει την απέκκριση του ουρικού οξέος (παραβιάζει την επαναρρόφηση του στα νεφρικά σωληνάρια), αλλά σε υψηλές δόσεις. Ο αποκλεισμός COX-1 στο γαστρικό βλεννογόνο οδηγεί σε αναστολή των γαστροπροστατευτικών προσταγλανδινών, οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν σε εξέλκωση της βλεννογόνου μεμβράνης και επακόλουθη αιμορραγία.

Φαρμακοκινητική του φαρμάκου.

Όταν η κατάποση απορροφάται ταχέως κυρίως από το εγγύς λεπτό έντερο και σε μικρότερο βαθμό από το στομάχι. Η παρουσία τροφής στο στομάχι μεταβάλλει σημαντικά την απορρόφηση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος.

Μεταβολίζεται στο ήπαρ με υδρόλυση για να σχηματίσει σαλικυλικό οξύ, ακολουθούμενο από σύζευξη με γλυκίνη ή γλυκουρονίδη. Η συγκέντρωση σαλικυλικών στο πλάσμα του αίματος είναι μεταβλητή.

Περίπου το 80% του σαλικυλικού οξέος συνδέεται με τις πρωτεΐνες του πλάσματος. Τα σαλικυλικά εύκολα διεισδύουν σε πολλούς ιστούς και σωματικά υγρά, συμπεριλαμβανομένων σε νωτιαία, περιτοναϊκά και αρθρικά υγρά. Τα σαλικυλικά βρίσκονται σε μικρές ποσότητες στον ιστό του εγκεφάλου, ίχνη - στη χολή, τον ιδρώτα, τα κόπρανα. Διεισδύει γρήγορα στο φραγμό του πλακούντα, σε μικρές ποσότητες που εκκρίνεται στο μητρικό γάλα.

Στα νεογνά, τα σαλικυλικά μπορούν να εκτοπίσουν τη χολερυθρίνη από τη συσχέτιση με την αλβουμίνη και να προάγουν την ανάπτυξη της εγκεφαλοπάθειας της χολερυθρίνης.

Η διείσδυση στην κοιλότητα της άρθρωσης επιταχύνεται με την παρουσία υπεραιμίας και οιδήματος και επιβραδύνεται στην πολλαπλασιαστική φάση της φλεγμονής.

Σε περίπτωση οξέωσης, ένα μεγάλο μέρος σαλικυλικού μετατρέπεται σε μη ιονισμένο οξύ, το οποίο διεισδύει καλά στους ιστούς, στον εγκέφαλο.

Εκκρίνεται κυρίως από ενεργό έκκριση στα σωληνάρια των νεφρών σε αμετάβλητη μορφή (60%) και με τη μορφή μεταβολιτών. Η απέκκριση του αμετάβλητου σαλικυλικού οξέος εξαρτάται από το pH των ούρων (όταν αυξάνεται η αλκαλοποίηση των ούρων, αυξάνεται ο ιονισμός των σαλικυλιών, η επιδείνωση της επαναρρόφησης απορροφάται και η απέκκριση αυξάνεται σημαντικά). Το Τ1 / 2 του ακετυλοσαλικυλικού οξέος είναι περίπου 15 λεπτά. Το σαλικυλικό Τ1 / 2 όταν λαμβάνεται σε χαμηλές δόσεις είναι 2-3 ώρες, με αύξηση της δόσης μπορεί να αυξηθεί σε 15-30 ώρες. Στα νεογνά, η αποβολή του σαλικυλιτικού είναι πολύ βραδύτερη από ό, τι στους ενήλικες.

Ενδείξεις χρήσης:

Ρευματισμοί, ρευματοειδής αρθρίτιδα, λοιμώδης-αλλεργική μυοκαρδίτιδα. πυρετός σε μολυσματικές και φλεγμονώδεις ασθένειες. σύνδρομο πόνου ασθενούς και μέσης έντασης ποικίλης γένεσης (νευραλγία, μυαλγία, κεφαλαλγία). την πρόληψη της θρόμβωσης και της εμβολής. πρωτογενή και δευτερογενή πρόληψη εμφράγματος του μυοκαρδίου. πρόληψη εγκεφαλικών κυκλοφορικών διαταραχών από ισχαιμικό τύπο.

Στην κλινική ανοσολογία και αλλεργιολογία: σταδιακά αυξανόμενες δόσεις για παρατεταμένη απευαισθητοποίηση "ασπιρίνης" και σχηματισμό ανθεκτικής ανοχής στα ΜΣΑΦ σε ασθενείς με άσθμα "ασπιρίνης" και "τριάδα ασπιρίνης".

Δοσολογία και μέθοδος χρήσης του φαρμάκου.

Ατομικά. Για ενήλικες, μια εφάπαξ δόση κυμαίνεται από 40 mg έως 1 g ημερησίως - από 150 mg έως 8 g. συχνότητα χρήσης - 2-6 φορές / ημέρα.

Παρενέργειες της Ασπιρίνης 1000:

Από την πλευρά του πεπτικού συστήματος: ναυτία, έμετος, ανορεξία, επιγαστρικός πόνος, διάρροια. σπάνια - η εμφάνιση διαβρωτικών και ελκωτικών αλλοιώσεων, η αιμορραγία από τον γαστρεντερικό σωλήνα, η μη φυσιολογική ηπατική λειτουργία.

Από την πλευρά του κεντρικού νευρικού συστήματος: με παρατεταμένη χρήση, ζαλάδα, κεφαλαλγία, αναστρέψιμη όραση, εμβοές, ασηπτική μηνιγγίτιδα είναι δυνατές.

Από το αιματοποιητικό σύστημα: σπάνια - θρομβοπενία, αναιμία.

Από την πλευρά του συστήματος πήξης του αίματος: σπάνια - αιμορραγικό σύνδρομο, παράταση του χρόνου αιμορραγίας.

Από την πλευρά του ουροποιητικού συστήματος: σπάνια - μειωμένη νεφρική λειτουργία. με παρατεταμένη χρήση - οξεία νεφρική ανεπάρκεια, νεφρωσικό σύνδρομο.

Αλλεργικές αντιδράσεις: σπάνια - δερματικά εξανθήματα, αγγειοοίδημα, βρογχοσυστολή, «τριάδα ασπιρίνη» (ένας συνδυασμός του άσθματος, υποτροπιάζουσα ρινική πολυποδίαση και παραρρινικών κόλπων και δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ και φάρμακα σειρά πυραζολόνης).

Άλλες: σε ορισμένες περιπτώσεις - σύνδρομο Reye; με παρατεταμένη χρήση - αύξηση των συμπτωμάτων της χρόνιας καρδιακής ανεπάρκειας.

Αντενδείξεις για το φάρμακο:

Διαβρωτικά και ελκώδη γαστρεντερικών αλλοιώσεων κατά την οξεία φάση, γαστρεντερική αιμορραγία, «ασπιρίνη τριάδα», ένα κνίδωση ένδειξη ιστορία, ρινίτιδα, που προκαλείται από την πρόσληψη της ασπιρίνης και άλλων ΜΣΑΦ, αιμοφιλία, αιμορραγική διάθεση, υποπροθρομβιναιμία, ανατομή ανευρύσματος αορτής, πυλαία υπέρταση, βιταμίνη Κ ανεπάρκεια, το συκώτι ή / και νεφρική ανεπάρκεια, ανεπάρκεια της αφυδρογονάσης γλυκόζης-6-φωσφορικής, σύνδρομο του Reye, παιδική ηλικία (μέχρι 15 χρόνια - ο κίνδυνος του συνδρόμου Reye στα παιδιά με υπερθερμία σε φόντο ιικών σφαγής timetotal), Ι και III τρίμηνο της εγκυμοσύνης, θηλασμού, αυξημένη ευαισθησία στην ασπιρίνη και άλλα σαλικυλικά.

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας.

Αντενδείκνυται για χρήση στο πρώτο και τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι δυνατή μια εφάπαξ εισαγωγή σύμφωνα με αυστηρές ενδείξεις.

Τερατογόνες: όταν χρησιμοποιείται στο τρίμηνο Ι οδηγεί στην ανάπτυξη της διάσπασης το άνω ουρανίσκο, στο τρίμηνο III - προκαλούν αναστολή της δραστικότητας εργασίας (αναστολή της σύνθεσης προσταγλανδίνης), πρόωρο κλείσιμο του αρτηριακού πόρου στην εμβρυϊκή πνευμονική αγγειακή υπερπλασία και υπέρταση στην πνευμονική κυκλοφορία.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα, γεγονός που αυξάνει τον κίνδυνο αιμορραγίας σε ένα παιδί λόγω δυσλειτουργίας των αιμοπεταλίων, επομένως δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε ακετυλοσαλικυλικό οξύ στη μητέρα κατά τη διάρκεια της γαλουχίας.

Ειδικές οδηγίες χρήσης Ασπιρίνη 1000.

Χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με ηπατική νόσο και νεφρική νόσο, βρογχικό άσθμα, διαβρωτική και ελκώδεις αλλοιώσεις και αιμορραγία από το γαστρεντερικό σωλήνα στην ιστορία, με αυξημένη αιμορραγία ή κατά τη διεξαγωγή αντιπηκτική θεραπεία, η χρόνια μη αντιρροπούμενη καρδιακή ανεπάρκεια.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, ακόμη και σε μικρές δόσεις, μειώνει την έκκριση ουρικού οξέος από το σώμα, η οποία μπορεί να προκαλέσει οξεία προσβολή ουρικής ουρικής ουσίας σε ευαίσθητους ασθενείς. Όταν πραγματοποιείτε μακροχρόνια θεραπεία και / ή χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε υψηλές δόσεις απαιτεί την επίβλεψη του γιατρού και την τακτική παρακολούθηση των επιπέδων της αιμοσφαιρίνης.

Η χρήση του acetisalicylic acid ως αντιφλεγμονώδους παράγοντα σε ημερήσια δόση 5-8 g είναι περιορισμένη λόγω της μεγάλης πιθανότητας εμφάνισης παρενεργειών από την γαστρεντερική οδό.

Πριν από τη χειρουργική επέμβαση, για τη μείωση της αιμορραγίας κατά τη διάρκεια της χειρουργικής επέμβασης και στη μετεγχειρητική περίοδο, τα σαλικυλικά θα πρέπει να διακόπτονται για 5-7 ημέρες.

Κατά τη διάρκεια παρατεταμένης θεραπείας είναι απαραίτητο να διεξαχθεί μια γενική εξέταση αίματος και εξέταση των περιττωμάτων για το απόκρυφο αίμα.

Η χρήση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος στην παιδιατρική αντενδείκνυται, διότι στην περίπτωση της ιογενούς μόλυνσης σε παιδιά υπό την επίδραση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος αυξάνει τον κίνδυνο του συνδρόμου Reye. Τα συμπτώματα του συνδρόμου Reye είναι παρατεταμένος έμετος, οξεία εγκεφαλοπάθεια, αυξημένο ήπαρ.

Η διάρκεια της θεραπείας (χωρίς να συμβουλευτείτε γιατρό) δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 7 ημέρες όταν συνταγογραφείται ως αναλγητικό και περισσότερο από 3 ημέρες ως αντιπυρετικό.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας, ο ασθενής πρέπει να αποφεύγει να πίνει αλκοόλ.

Αλληλεπιδράσεις Ασπιρίνης 1000 με άλλα φάρμακα.

Με την ταυτόχρονη χρήση αντιόξινων που περιέχουν μαγνήσιο και / ή υδροξείδιο αργιλίου, επιβραδύνει και μειώνει την απορρόφηση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος.

Με την ταυτόχρονη χρήση αποκλειστών διαύλων ασβεστίου, παραγόντων που περιορίζουν την πρόσληψη ασβεστίου ή αυξάνουν την έκκριση ασβεστίου από το σώμα, ο κίνδυνος αιμορραγίας αυξάνεται.

Με ταυτόχρονη χρήση με ακετυλοσαλικυλικό οξύ, ενισχύεται η επίδραση της ηπαρίνης και των έμμεσων αντιπηκτικών, των υπογλυκαιμικών παραγόντων των παραγώγων της σουλφονυλουρίας, των ινσουλινών, της μεθοτρεξάτης, της φαινυτοΐνης, του βαλπροϊκού οξέος.

Με ταυτόχρονη χρήση με κορτικοστεροειδή αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης ελκωτικών επιδράσεων και την εμφάνιση γαστρεντερικής αιμορραγίας.

Με ταυτόχρονη χρήση μειώνεται η αποτελεσματικότητα των διουρητικών (σπιρονολακτόνη, φουροσεμίδη).

Με την ταυτόχρονη χρήση άλλων ΜΣΑΦ αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης παρενεργειών. Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να μειώσει τις συγκεντρώσεις της ινδομεθακίνης στο πλάσμα, piroxicam.

Όταν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα με παρασκευάσματα χρυσού, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο συκώτι.

Με ταυτόχρονη χρήση, μειώνεται η αποτελεσματικότητα των ουρικωρικών φαρμάκων (συμπεριλαμβανομένης της προβενεσίδης, της σουλφινπυραζόνης, της βενζοβρωμίνης).

Με την ταυτόχρονη χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος και αλενδρονικού νατρίου μπορεί να εμφανιστεί σοβαρή οισοφαγίτιδα.

Με την ταυτόχρονη χρήση του griseofulvina πιθανή παραβίαση της απορρόφησης του ακετυλοσαλικυλικού οξέος.

Αναφέρεται η περίπτωση αυθόρμητης αιμορραγίας στην ίριδα όταν λαμβάνεται ένα εκχύλισμα ginkgo biloba στο υπόβαθρο της μακροχρόνιας χρήσης ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε δόση 325 mg / ημέρα. Πιστεύεται ότι αυτό μπορεί να οφείλεται σε ένα ανασταλτικό αποτέλεσμα προσθέτου στην συσσωμάτωση αιμοπεταλίων.

Με την ταυτόχρονη χρήση διπυριδαμόλης μπορεί να αυξηθεί το σαλικυλικό C max στο πλάσμα αίματος και στην AUC.

Με ταυτόχρονη χρήση με ακετυλοσαλικυλικό οξύ, οι συγκεντρώσεις της διγοξίνης, των βαρβιτουρικών και των αλάτων λιθίου στο πλάσμα του αίματος αυξάνονται.

Με την ταυτόχρονη χρήση σαλικυλικών σε υψηλές δόσεις με αναστολείς της καρβονικής ανυδράσης, είναι δυνατή η δηλητηρίαση με σαλικυλικά άλατα.

Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ σε δόσεις μικρότερες από 300 mg / ημέρα έχει ελαφρά αποτελέσματα στην αποτελεσματικότητα της καπτοπρίλης και της εναλαπρίλης. Όταν χρησιμοποιείται ακετυλοσαλικυλικό οξύ σε υψηλές δόσεις, είναι δυνατό να μειωθεί η αποτελεσματικότητα της καπτοπρίλης και της εναλαπρίλης.

Με την ταυτόχρονη χρήση της καφεΐνης αυξάνεται ο ρυθμός απορρόφησης, η συγκέντρωση στο πλάσμα και η βιοδιαθεσιμότητα του ακετυλοσαλικυλικού οξέος.

Με την ταυτόχρονη χρήση της μετοπρολόλης μπορεί να αυξηθεί το σαλικυλικό C max στο πλάσμα του αίματος.

Όταν χρησιμοποιείται πενταζοκίνη κατά τη διάρκεια μακροχρόνιας χορήγησης ακετυλοσαλικυλικού οξέος σε υψηλές δόσεις, υπάρχει κίνδυνος σοβαρών ανεπιθύμητων ενεργειών από τους νεφρούς.

Με την ταυτόχρονη χρήση φαινυλοβουταζόνης μειώνεται η ουρική ουσία που προκαλείται από το ακετυλοσαλικυλικό οξύ.

Με την ταυτόχρονη χρήση αιθανόλης μπορεί να ενισχυθεί η επίδραση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος στη γαστρεντερική οδό.

Επιπλέον, Σχετικά Με Την Κατάθλιψη

Κρίσεις Πανικού